Geológiai, bányák

Rugalmasan alakítható túránk a Mátra mögötti palóc falvak között, Heves vármegye erdős, dombos határvidékén kanyarog. Nyitott dombtetők és erdős völgyek között haladva, a panoráma-tanösvény ismeretterjesztő tábláinak segítségével ismerjük meg a térség gazdaságilag is fontos földtani értékeit, miközben a Mátrára és a Bükkre nyíló kilátások váltogatják egymást körülöttünk.

Kellemesen hullámzó dombvidéki tájon vezet keresztül alig 200 méter szintemelkedést tartalmazó, 15 kilométeres túránk, amit rövidebb vagy hosszabb útvonallá is alakíthatunk. A teljes nyomvonal felfűzi a Mátra északkeleti lábánál található bányászati és gyógyászati helyeket, amelyeknél igényes információs táblák segítségével tekinthetünk be a kulisszák mögé, megismerhetjük a régmúlt történéseit, és a térség földtanáról is részletes magyarázatokat olvashatunk. Utunkat tágas panorámák kísérik: a dombtetők rétjeiről a Mátra keleti része részleteiben is kibontakozik, de a távoli Bükk mészkőtömbje mellett hazánk legkevésbé betelepült terepe, a Vajdavár-vidék is megmutatkozik.

Földtani értelemben hazánk egyik legértékesebb területe a Mátra északi lába: Recsk mellett a 19. században találták meg hazánk legnagyobb rézérctelepét, ami számottevő mennyiségű aranyat és ezüstöt is tartalmaz. Hazánk egyetlen mofettája, azaz természetes szén-dioxid feláramlása pedig Mátraderecskén található. A recski Lahóca-hegy részben kitermelt érctömzse és a gyógyító hatású gázfeltörés közelében, Mátraderecskén, Recsken és a Parádhoz tartozó településrészek körül gyógyvizek, szén-dioxid tartalmú ásványvizek is fakadnak. A helyi nevükön csevicéknek hívott ásványvizek eredete a Mátra vulkáni múltú tömbjének „gyökere", ahol a mélyben mozgó vizek nagy mennyiségű ásványi anyagot oldanak be az üledékes kőzetekből.

A közepesen nehéz, de rövid emelkedőket tartalmazó túra során felfűzzük a Recsk környéki bányászat helyszíneit és néhány fontos forrást, miközben a Mátrára és északi környezetére nyíló panorámákat élvezhetünk, valamint egy alig ismert várromot is megtekintünk.

A szerző tippje

  • A túra átmenő jellege miatt nézzük ki előre, melyik busszal megyünk haza, vagy autónkhoz vissza. A végpont közelében találunk pár pizzériát, éttermet Sirok és Parád felé is, de a túra végpontján bolt is van. Ha autóval közlekedünk, a legpraktikusabb a túra végpontjánál hagyni a járművet, és busszal utazni a kezdőpontra.
  • Ha túl hosszúnak gondoljuk az útvonalat, Mátraderecskéről Recskre busszal is utazhatunk, megspórolva a gyaloglás végső szakaszát. Aki csak egy rövid túrára vágyna, annak a Parádfürdő körüli kört ajánljuk: a Fehér-kői kilátótól vagy a Lahóca-hegy lábától a Z jelzésű turistaúton visszafordulva pár kilométeresre redukálható a táv.

Forrás: https://www.termeszetjaro.hu